Nő - mindenféleképpen

Mivel kösd le a gyereket?

Lassan vége a nyárnak, a gyerekek viszont még pár hétig biztosan élvezhetik a szünetet. Ilyenkor szoktak a szülők kifogyni az ötletekből: mihez lehet MÉG kezdeni a gyerekkel, hogy ne unja magát? Nemrég a kezembe akadt két könyv is, ami szerintem minden kétségbe esett szülő polcán el fog férni – ha pedig a szülők használják is, akkor még jó szolgálatot is tesznek majd. 

Unja magát a gyerek otthon? Sebaj, néha azt is kell! 

 

Először is onnan kezdem, hogy ha a gyereket néha hagyjuk kicsit unatkozni, az nem baj. Sőt. Kifejezetten jó! 

Egyrészt azért, mert a nyári szünet annak is az ideje, hogy a gyerek az év közben szerzett élményeit feldolgozza. Biztosan Te is láttad már néha a gyermekedet, amint látszólag csak maga elé bambul – néz ki a fejéből. Ez azonban nem lustálkodás, hanem kemény agymunka. A gyerek agya ilyenkor rendszerezi, dolgozza fel, kapcsolja a meglévő emlékekhez a tanév közben szerzett élményeket, ismereteket. 

 

A coach (köz)beszól: 

Vagyis az az elterjedt vélekedés, ami szerint a gyerek nyáron csak felejt, orbitális tévhit. A legújabb kutatások szerint ugyanis a nyári ismeret- és élményrendszerezés éppen hogy rögzíti, elmélyíti a megszerzett tudást, hiszen a régi emlékekhez kapcsolva sokkal könnyebben teszi előhívhatóvá ezt a tudást. 

Az már egy másik kérdés, hogy csak az tud elmélyülni, ami már megvan…

 

Másrészt azért sem nagy baj, ha a gyerek néha unja magát, mert azt is meg kell tanulnia, hogy ő teljesen önállóan és tök egyedül hogyan kösse le magát. Akkor is, ha nincs ott senki, aki szórakoztassa. Akkor is, ha nem szervez neki se apu, se anyu programot másokkal (pl. tábort). Akkor is, ha nincs a keze ügyében semmilyen kütyü. 

Igazából azt kell ilyenkor megtanulnia, hogyan lehet önmaga legjobb társasága. Gondolkodni tanul meg. Vagy éppen a fantáziáját használni. (Hogy mire képes egy gyerek fantáziája, ha a gyereket magára hagyják, arra ékes példa Erdős Pál világhírű magyar matematikus gyermekkora.) 

 

Unja magát a gyerek otthon? Sebaj, van segítség! 

 

Ráadásul túl sok midnen nem is kell hozzá, hogy az egész család testületileg jól érezze magát – kortól és nemtől függetlenül. 

Nyár elején akadt a kezembe ugyanis a Panem kiadó két könyve is. Olyan ötlettárak ezek, amelyek jó szórakozást nyújthatnak a család minden tagjának, és még nem is kerülnek elérhetetlenül sok pénzbe. (A könyvek adarbonként 2.500 Ft-ba kerülnek, ami manapság a könyvpiacon nem számít olyan drágának.) 

És még valami: már csak azért is jószívvel ajánlom ezeket a könyveket, mert én is sokat merítettem belőlük a nyári pénzügyi élménytáboraim programjának összeállításakor, felfrissítésekor. 

 

Unja magát a gyerek otthon? Sebaj, Sean Callery-t neki! 

 

Ezt a két könyvet ugyanis ez az úriember követte el. Az egyik a Játékos mulatságok című könyv, ami tele van jobbnál jobb játékokkal. Akár gyerekzsúrt, akár partit akarsz rendezni, akár csak simán unjátok Magatokat, biztosan találtok benne olyan játékot benne, ami mindenkinek kedvére való. 

 

Unatkozik a gyerek? Könyvet elő!

 

A keresést megkönnyíti, hogy a játékok fajtánként vannak fejezetekbe rendezve. Így találsz benne

  • színjátszó játékokat,
  • mozgásos játékokat,
  • olyan játékokat, amelyeket ételekkel lehet játszani, 
  • sportjátékokat,
  • zenés játékokat, 
  • játékokat papírral és ceruzával,
  • versenyjátékokat, és 
  • beszélős játékokat is. 

További segítség, hogy minden játék leírásánál megtalálhatod, hogy 

  • milyen életkortól ajánlott
  • hány játékos szükséges hozzá
  • milyen előkészületeket, kellékeket igényel a játék lebonyolítása
  • milyen változatai vannak, amelyekkel még egy kicsit lehet csavarni a játék menetén. 

Néhol képek és egyéb kiegészítő információk, javaslatok is olvashatóak, amelyek vagy csak simán érdekesek, vagy segítenek a játék jobb megértésében.

Ennyiféle játék között egészen biztosan bármikor találtok olyat, amit szívesen játszotok. 

És ez még nem minden! 

Sean Callery ugyanis még egy könyvet írt, amit szerintem semmiképpen nem érdemes kihagyni. Nemcsak azért, mert jót lehet vele játszani, hanem azért is, mert könyvként is olvasmányos. 

Ez pedig a Kódok és rejtjelek című kötet. 

 

Unatkozik a gyerek? Könyvet neki!

 

Titkosírni mindig is izgalmas elfoglaltságnak számított. Akkor is, ha éppen kémkedett az ember fia/lánya, meg akkor is, ha csak játszott. El tudsz képzelni például egy számháborút, amit időnként rejtjelezett feladványokkal bolondítasz meg? A gyerekek imádják! 

A szerző számtalan rejtjelet ismertet – az ókortól egészen nagpjainkig. Közben pedig mesél. Arról, hogy ki hogyan és miért találta ki, alkalmazta először azt a fajta kódot, és milyen problémákat oldottak meg velük – időnként akár egész háborúk végkimenetelét befolyásolva. Szóval ha a gyerek unja magát, de nem akar feltétlenül játszani, akkor nyomd a kezébe a könyvet, hogy olvassa el. Akkor is jól fog szórakozni. 

 

Kiknek jók ezek a könyvek? 

 

Mert erősen korlátoznánk a lehetőségeket azzal, hogy csak unalom ellen ajánlom…

A könyvet tiszta szívből ajánlom mindenkinek, 

  • akinek a nap bármely szakában gyerekekkel kell foglalkoznia
    • szülőknek
    • nagyszülőknek
    • nagynéniknek, nagybácsiknak
    • gyerekzsúrra készülőknek
    • tanítóknak, napközis tanítóknak
    • gyerekfoglalkozásokat, táborokat vezetőknek
  • akik partit rendeznek – akik akár hivatalból kell rendezvényeket szervezniük

Ráadásul most orbitális kedvezménnyel vásárolhatod meg a kiadó honlapján mindkét könyvet. 

Szerintem ennél több nem is kell ahhoz, hogy valaki beleszeressen ezekbe a könyvekbe. Még könyvmolynak sem kell lenni hozzá. 

 

Csók & csoki! 

🙂 Csilla 🙂 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!