“A pénz olyan, mint a lakmuszpapír: azonnal kijelzi a kapcsolataid kémiáját.” – idézet by me. Ebben egy mondatban látod belesűrítve pénzügyi coachként folytatott, lassan 5 éves működésem esszenciáját. Mégis szinte mindenkit meglepek vele.
Ki fizeti a feleséget?
Vagy éppen a férjet. Attól függ, kinek a szemszögéből nézzük. A válasz egyszerűségében bonyolult.
Ti.
Nem a férjed/párod fizet Téged azért, mert elvégzed a házimunkát, törődsz a gyerekekkel, és egyébként is ezer apró dologgal foglalkozol, ami semmiségnek tűnik, mégis szükséges ahhoz, hogy a kisebb vagy nagyobb családotok működőképes maradjon.
Nem Te fizeted a férjed/párod azért, mert rendben tartja a kertet, a kocsit, a pincét, a net- és a mobilelőfizetéseket, festi le a kerítést, és végez el a ház körül ezer más kisebb-nagyobb dolgot, amelyek mind szükségesek ahhoz, hogy a családotok egy meghatározott nívón éljen.
Nem. A pénzügyekben onnantól, hogy közös életetek van és ehhez bármilyen szinten is, de közös pénzügyeket rendeltek, a közös dolgokban
megszűnik a Te meg én.
Csak MI van.
Különben fújhatjátok.
Nincs olyan, hogy a férj tart el Téged, amíg Te GYES-en vagy a gyerekkel. Nincs olyan, hogy Te tartod el a férjed, ha őt esetleg kirúgják. Az lehet, hogy a férj dolgozik pénzért, vagy éppen Te, de a kereset a családé – amibe mindketten beletartoztok.
Ha valaki nem így gondolkodik, akkor legyen rá felkészülve, hogy a párjával sorozatos hatalmi játszmákat kell vívnia a pénzügyekben (is).
A pénzügyi coach (köz)beszól:
Aki a pénzügyekben elkezd játszmázni, az a tapasztalatok szerint más területen is hajlamos ilyen akciókra. Vagyis ha valaki a pénzügyekben visszaél a gazdasági erőfölényével, akkor előbb-utóbb más területeken, pl. a gyereknevelésben is kisebb-nagyobb mértékben agresszorrá válhat.
Úgyhogy itt a másik mondat tőlem:
“A pénz olyan, mint az alkohol: aki nem bírja, annak oldja az amúgy szükséges gátlásait is.”
Vagyis nem maga a pénz “rontja el” az embereket, csak felszínre hozza azt, ami valójában lakik bennünk – és amit eddig a belénk nevelt gátlások nem engedtek érvényesülni.
Ki fizeti a feleséget? – Új identitás születése a pénzügyekben: MI
Attól a perctől, hogy úgy döntöttetek, vannak közös céljaitok, amelyekért együtt kívántok húzni is, pénzügyi értelemben többféle identitást kell tudnotok felvenni, és tudnotok kell közöttük különbséget tenni, azt elővenni, amelyikre éppen szükség van.
- A közös célok, a közös kassza, a közös munka előhozza a MI-t. Ezekben a témákban megszűnik a Te meg én. A család mindkettőtök felelőssége – és mindenki azzal járul hozzá, amivel éppen tud és/vagy amivel előbbre viszi a családot (vagyis amiben Te vagy a jobb, Te azt a területet vállald, amit a párod, azt meg ő).
- Az egyén sem veszik el teljesen, sőt csak máskor, másban fog megnyilvánulni – akinek egy bizonyos egyéni anyagi függetlenségre van szüksége, azt is meg lehet oldani. Csak előre meg kell egyezni róla. Különben a “függetlenség” a másik fél számára egyenlő lesz az anyagi megcsalással, a pénzügyi hűtlenséggel. Erről a témáról itt van egy pár perces videó:
Ha nem keveredik a család és az egyén, kialakítjátok az ehhez szükséges, élhető kereteket, akkor pénzügyi téren képesek vagytok harmonikus együttélni, dolgozni.
Ha azonban valamelyikőtök nem képes ezt a különbséget kezelni, akkor ott idővel jönnek a viták. Még több idővel a nagy viták is.
Persze ezen kívül is vannak még okai annak, hogy miért is vitatkozik a párok nagy többsége rendszeresen mindenféle pénzügyi dolgokon – különösen akkor, amikor a probléma a legtöbbször nem is a pénzzel van…
Hogy ez hogyan lehetséges, és hogyan lehet megoldani, arra is van segítség! Természetesen elsősorban Ti kelletek hozzá, de némi szakértő támogatás sokat gyorsíthat a folyamaton. Ha Ti is meguntátok, hogy sokszor a pénzen, a pénzkezelés eltérésein, a gyerekeitek pénzügyeinek ellentétes megítélésén veszekszetek, akkor ezt Nektek találtam ki ›››
Csók & csoki!
🙂 Csilla 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: