Lehet, hogy Te is lelkes csalódott vagy? Akkor Te is azon embertársaid csoportját gyarapítod, akikkel pénzügyi coachként én is szép számban találkozom. Lelkesen beszélnek a terveikről, a módszerekről, ahogyan azokat el fogják érni, de nem értik, miért nem jutnak egyről a kettőre. Pedig a válasz nagyon egyszerű – és meglepő.
Lelkes csalódottak – Te is az vagy?
Ezzel a fogalommal még sehol nem találkozhattál, mert én találtam ki. Viszont nem tudok jobb szót azokra az ügyfeleimre, akik ennek a két, szinte tökéletesen ellentétes érzelemnek a csapdájában vergődnek. Igen, csapdahelyzet ez: a lelkesedés ugyan megvan, de ez nem egyenlő a motivációval – ezért is marad minden a régiben, ami persze csalódottá is teszi őket. Az érzelmi hullámvasút természetesen megviseli ezen ügyfeleimet: a stressz mindennapi életük részévé válik a legtöbb esetben, ráadásul olymódon, hogy az egyik ügyfelem szavaival élve “minden ok nélkül vagyok állandóan feszült”.
Hát, nem minden ok nélkül, legfeljebb kicsit messzebbről kell a dologra ránézni, hogy érthető legyen, mi is a probléma.

“Neked mi a kifogásod?”
Aki lelkes csalódott, az a következőképpen viselkedik:
- vannak céljai
- ehhez hajlandó terveket is készíteni
- ezeket a terveket szívesen farigcsálja, cizellálja
- rengeteg információt gyűjt a céljai megvalósításához
- sokat tanul: mindenféle könyvet elolvas, amiről csak úgy hiszi, hogy segíthet neki a célok elérésében, rengeteg képzést, tréninget is elvégez
- minden szakmai csoportban, fórumon ott van, hogy tanulhasson
- időt, pénzt, energiát nem kímélve foglalkozik ezekkel
- másoknak lelkesen beszél a céljairól
- szinte már szakértői szinten képes beszélni másoknak a céleléréshez kiválasztott módszerekről, eljárásokról, eszközökről
- mégsincs egy fél lépésnyi előrehaladás sem.
Kívülről nézve a lelkes csalódott hihetetlen erőfeszítéssel hajt, és látszólag sikeres is – hiszen minden szava erről szól. Ő viszont érzi, tudja, hogy semmi sem stimmel.
Lelkes csalódottak – miért nem sikerül?
Borzasztó egyszerű. A válasz egyetlen szó:
pótcselekvés.
Ha ugyanis megnézed az előbbi viselkedéslistát, egy valami hiányzik csak belőle:
a megvalósítás.
A tényleges munka. A cselekvés.
Van helyette viszont minden, ami látványos lehet, és szükséges is, de önmagában ettől még nem fog változni semmi:
felkészülés.
Az könnyen belátható, hogy ha örökké csak felkészülünk arra, hogy diplomát szerezzünk, de soha nem megyünk el az államvizsgára, hogy meg is csináljuk azt, akkor sohasem lesz diplománk. Vagy ha mindent elolvasok a fogyókúrákról, edzésmódszerekről, minden személyi edző, táplálkozási szakember könyvét megveszem, oktató- és edzésvideóját megnézem, de soha nem kezdek el egészségesen főzni, enni, és a videót is fotelből ülve nézem, nem pedig csinálom, akkor soha az életben nem fogok lefogyni.
Beszélhetek tehát akármilyen lelkesen arról, hogy mi a célom, ez a lelkesedés a vágynak szól – de nem vesz még rá a cselekvésre. Mert nincs meg mögötte a motiváció. Az eredmény iránt lelkesedem, de az, amiért érdemes lenne megtennem mindent, azt nem találom. Hogy a fogyis példánál maradjunk: nagyon vágyom a 38-as ruhaméretre, meg arra a közérzetre, amit végre karcsúan érezhetnék, de a motiváció az lenne, hogy életben akarok maradni, vagy az, hogy még meg akarom érni, hogy játszhassak az unokáimmal, része akarok lenni az életüknek, nem pedig tolószékből nézni, ahogyan fogócskáznak.
Érted, érzed a különbséget?
Tudom, a motiváció nem az a dolog, amiért simán el lehet ugrani a sarki közértbe. De nem is kell. Mert az mindenkiben megvan. Valahol. Lehet, hogy meglehetősen mélyre van elásva, de ott van az! Mindenkiben van valami olyan érzés, amitől úgy érzi, hogy Paks 2 nélkül is meg tudná hajtani a komplett magyar elektromos hálózatot. Coachként azzal (is) foglalkozom, hogy ezt közösen előássuk az ügyfeleim lelkéből – ezzel adva meg a hajtóanyagot a megvalósításhoz. Pénzügyi coachként pedig mindennél élesebben látom, hogy ez így működik: akinek csak annyi a célja, hogy jól éljen, az ne csodálkozzon rajta, hogy nem jön össze neki – mert ez nem motiváló cél. Ha azt akarja, hogy úgy gondoskodjon a szeretteiről, ahogyan ők azt megérdemlik, mert szereti őket, és ezz határozza meg a részcélokat és a megvalósítás lépéseit is, annak sikerülni fog.
Itt egy rövid videó is a motiváló célokról – kis évkezdő beindítóként:
Lelkes csalódottak – vagy lelkes megvalósítók?
Nem mindegy. Pótcselekvés helyett valódi cselekvés. Akármilyenek is a körülmények.
A pénzügyi coach (köz)beszól:
Félreértés ne essék: tisztában vagyok vele, hogy a körülmények képesek meglehetősen behatárolni a lehetőségeket – nincsenek illúzióim, nem vagyok hurráoptimista, nem vagyok elvarázsolódva. De azt is tudom saját ás ügyfeleim tapasztalatából is, hogy a körülmények mindig legalább eggyel, de inkább két-hárommal több lehetőséget is megengednek, mint amit most látsz, vagy észreveszel, vagy amit megszoktál. Ha nem így lenne, akkor soha senki sehol semmikor nem lenne képes változtatni azon a helyzeten, amibe beleszületett.
Ha Te is inkább a lelkes megvalósítók közé szeretnél tartozni, akkor első lépésként keresd meg Magadban a valódi, mély, erős, belső motivációt! (Vagyis ne azért akarj lefogyni, hogy a férjednek/párodnak tetssz, hanem azért, mert Te akarod jól érezni Magad a bőrödben – az egészségedért (mert Neked az az érték), vagy a családodért (mert Nálad az élvez prioritást), vagy bármi másért, ami Neked igazán fontos.
Ha úgy érzed, kell egy kis támogatás, netán egy kiadós lökés a változtatáshoz, akkor ide írj e-mailt!
Csók & csoki!
🙂 Csilla 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: